مشاوره در تحقیقات

تیم نوتری پُرس با توجه به تجربه ای که در حوزه اجرای تحقیقات و با توجه به رزومه ای که در چاپ مقالات در ژورنال های معتبر دارد و مشاوره های مناسب را به دانشجویان و افراد علاقمند به این حوزه می دهد.

پرسشنامه ها و آنالیزهایی که در سایت نوتری پُرس ارائه می شود همگی دارای رفرنس مشخص هستند که در این قسمت این پرسشنامه ها توضیح داده می شوند.

پرسشنامه FFQ با 147 آیتم غذایی:

این پرسسشنامه توسط خانم دکتر میرمیران و همکاران در سال 2010 اعتبارسنجی شد. زمان پر کردن این پرسشنامه در حدود 20 دقیقه می باشد. از این پرسشنامه در بسیاری از کارهای تحقیقاتی در سطح کشور استفاده شده است. آنالیز این پرسشنامه در این سایت شامل میزان گرم 147 آیتم غذایی و کالری، درشت مغذی ها، ویتامین ها و املاح می باشد.

رفرنس این پرسشنامه:

Mirmiran P, Esfahani FH, Mehrabi Y, Hedayati M, Azizi F. Reliability and relative validity of an FFQ for nutrients in the Tehran lipid and glucose study. Public Health Nutrition. 2010 May;13(5):654-62.

پرسشنامه FFQ با 80 آیتم غذایی:  

این FFQ دارای 80 آیتم غذایی می باشد که با توجه به نیاز کارهای تحقیقاتی به خصوص ایندکس های رژیمی 6 آیتم نیز توسط تیم ما اضافه شد و به یک FFQ با 86 آیتم غذایی تبدیل شد. این FFQ در سال 2017 توسط خانم دکتر نیک نیاز از دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعتبار سنجی شد و مقاله آن در مجله British Food Journal چاپ شده است. همچنین تاکنون نیز مقالات معتبری با استفاده از این پرسشنامه به چاپ رسیده است. آنالیز این پرسشنامه در این سایت شامل گرم 86 آیتم غذایی و کالری، درشت مغذی ها، ویتامین ها و املاح می باشد. این پرسشنامه زمان کمتری برای تکمیل از شرکت کننده ها می گیرد.

رفرنس این پرسشنامه:

Nikniaz, L., Tabrizi, J., Sadeghi-Bazargani, H., Farahbakhsh, M., Tahmasebi, S. and Noroozi, S. (2017), “Reliability and relative validity of short-food frequency questionnaire”, British Food Journal, Vol. 119 No. 6, pp. 1337-1348. https://doi.org/10.1108/BFJ-09-2016-0415

چرا پرسشنامه FFQ در تحقیقات مهم است؟

پرسشنامه بسامد غذایی (FFQ) یک پرسشنامه معتبر برای کارهای تحقیقاتی می باشد. با استفاده از این پرسشنامه الگوی غذایی و انواع ایندکس های غذایی را می توان محاسبه کرد. ایندکس های غذایی که می توان توسط این پرسشنامه محاسبه شود شامل:

شاخص تبعیت از رژیم DASH، شاخص تبعیت از رژیم مدیترانه ای، شاخص تغذیه سالم 2015 (HEI-2015)، شاخص گلیسمی غذا، بار گلیسمی غذاها، شاخص انسولینی غذا، بار انسولینی غذا، شاخص التهاب غذایی و کلی شاخص دیگر که به راحتی قابل محاسبه هستند.

یادآمد آنلاین:

تیم ما قریب بر 2 سال نزدیک به 2000 یادآمد از سراسر کشور جمع آوری و آنالیز کرد. ترکیب های مختلف انواع غذاهای ایرانی را بررسی کرد و به یک جمع بندی مناسب برای نحوه ی بیان یادآمد آنلاین رسید. ما سعی کردیم در این دو سال اشکالات مختلف یادآمد های کاغذی را شناسایی کنیم. از مهمترین مشکلاتی که در پرکردن یادآمد 24 ساعته کاغذیی وجود داشت عدم بیان جزئیات غذاها بود. برای مثال خیلی وقت ها در یادآمدهای کاغذی نوشته می شد یک کاسه خورشت اما اینکه این خورشت چه اجزایی دارد مشخص نبود و این کار آنالیز انجام شده را دچار شک و شبهه می کرد. از دیگر مشکلات استفاده از نرم افزار NUT4 است. یک نرم افزار قدیمی که روی ویندوز های جدید هم اجرا نمی شود و فقط روی ویندوز bit32  بالا می آید با توجه به اینکه در حال حاضر اکثر ویندوز ها 64 bit هستند اجرای این نرم افزار یک مشکل اساسی است. این مشکلات ما را برآن کرد که با توجه به تجربه ای که درآنالیز یادآمد های غذایی کاغذی برای کارهای تحقیقاتی داشتیم یک یادآمد آنلاین طراحی کنیم  که بسیار از این مشکلات و محضلات را کاهش دهیم. در این سایت هم روند مصرف غذایی وارد شده و هم آنالیز کالری، درشت مغذی ها، ویتامین ها و املاح را به صورت کامل در اختیار شما قرار می دهد.

پرسشنامه فعالیت فیزیکی(IPAQ):

پرسشنامه بین‌المللی فعالیت بدنی (international physical activity questionnaire=IPAQ) دارای دو فرم کوتاه و بلند دارد که در این سایت فرم کوتاه آن همراه با آنالیز آن موجود می باشد. آنالیز این پرسشنامه به صورت MET و تقسیم بندی فعالیت ها به سه صورت فعالیت کم، فعالیت متوسط و فعالیت شدید انجام می شود. فرم کوتاه این پرسشنامه 7 سوال دارد که زمان کوتاهی برای پر کردن آن لازم است و از نظر تحقیقاتی نیز کاملا معتبر و قابل استناد می باشد.

رفرنس این پرسشنامه:

Lee PH, Macfarlane DJ, Lam TH et al (2011) Validity of the international physical activity questionnaire short form (IPAQ-SF): a systematic review. Int J Behav Nutr Phys Act 8:115

Gh FM (2011) Evaluation of the reliability and validity of Azad-Fesharaki’s physical activity questionnaire (AFPAQ). Arak Med Univ J 14(56):36–44

سایر پرسشنامه ها: در قسمت پرسشنامه ها شما می توانید پرسشنامه های موجود در سایت را مشاهده کنید که بعد از انتخاب پرسشنامه تیم ما لینک پرسشنامه  را برای شما آماده و در اختیار شما قرار می دهد. در صورتی که پرسشنامه ای شما در سایت نباشد فایل پرسشنامه را برای ما ارسال می کنید و لینک پرسشنامه برای شما طراحی می شود.

اسکرول به بالا